Jak wybrać alkomat?

Czy zdarzało Ci się wracać do domu samochodem po zakrapianej imprezie, nie będąc pewnym czy wszystkie promile aby na pewno się z Ciebie ulotniły? Ile razy wsiadałeś za kierownicę w obawie, że policyjny alkomat wykryje popołudniowe piwko przy grillu? Czas skończyć z wątpliwościami i postawić na przenośny alkomat, który od teraz będzie Ci towarzyszył na każdym przyjęciu, a Ty bez strachu będziesz mógł wracać do domu na czterech kółkach. Wybierając odpowiedni sprzęt postaw sobie pytanie, jak często będziesz z niego korzystać i do jakich celów ma służyć? W naszym sklepie posiadamy szeroki wybór alkomatów osobistych, przesiewowych i dowodowych.

Alkomaty osobiste cieszą się największą popularnością wśród klientów. Są chętnie kupowane przez osoby, które potrzebują co jakiś czas sprawdzić zawartość alkoholu we krwi. Urządzenia mogą być także wykorzystywane do kontroli trzeźwości pracowników w małych firmach. W zależności od wybranego modelu, ich pomiary są mniej lub bardziej wiarygodne. Można je zakupić w korzystnych cenach.

Alkomaty przesiewowe to urządzenia przeznaczone do wykonania szybkich pomiarów kontroli trzeźwości na dużej grupie osób. Sprawdzają się przy policyjnych akcjach drogowych, w firmach budowlanych oraz wszędzie tam, gdzie w krótkim okresie czasu trzeba wykonać wiele pomiarów. Alkomaty przesiewowe orientacyjnie określają zawartość alkoholu we krwi. Wynik pomiaru wyświetlany jest na wskaźniku diodowym, który informuje nas czy badana osoba jest pod wpływem alkoholu czy nie.

Alkomaty dowodowe to urządzenia z zaawansowana technologią, odznaczające się wyjątkową dokładnością pomiarów oraz pozwalające szybko i z dużą precyzją sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomat staje się dowodowym po przejściu specjalistycznych badań. Uzyskuje dokument – Świadectwo Wzorcowania, który pozwala wykorzystać wyniki pomiarów jako dowód w Sądzie.

Półprzewodnikowy czy elektrochemiczny?

W zależności od zastosowanego sensora alkomaty możemy podzielić na elektrochemiczne i półprzewodnikowe. Alkomaty elektrochemiczne to urządzenia o większej żywotności sensora, dokładniejszymi i powtarzalnymi wynikami pomiarów. Każdy alkomat należy regularnie kalibrować aby wyniki pomiarów mieściły się w granicy dopuszczalnych błędów. Koszt jednorazowej kalibracji dla obu rodzajów jest taki sam. Częstszego serwisowania wymagają alkomaty półprzewodnikowe których sensor zużywa się szybciej. Producenci zalecają kalibracje alkomatu z sensorem półprzewodnikowym raz na pół roku lub co 300 pomiarów a alkomatu elektrochemicznego raz w roku lub nie częściej niż co 500 pomiarów.